Bel Fıtığı

BEL FITIĞI

Bel ağrısı, tüm dünya nüfusunun yüzde 80’inde, hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir.Bel ağrısı pek çok ülkede is gücü kaybında ikinci sırayı almaktadır. Bu da üretim azalmasını etkilemektedir.Bel ağrısının 50 den fazla nedeni vardır.Bel ağrısı yapan nedenler içinde kas zorlanmaları,romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar,böbrek hastalıkları, damar anomalileri vb. sayılabilir.Bunların arasında bel fıtığının oranı oldukça büyüktür.Bilimsel bir çalısmada 20-60 yas gurubu insanlarında hiçbir bel sorunu olmayan kisilerde MR çekildiği zaman ortalama yüzde 30- 40 oranında bel fıtığı gözlemlenmistir.

Bel fıtığının oluşum mekanizması:

Bel bölgesi, omurganın boyundan sonraki en hareketli bölgesidir. Beldeki hareketin büyük çoğunluğunu 4. ve 5. bel omurları ile 5. bel omuru ile sakrum (kuyruk sokumu ) kemiği arasındaki eklemler olusturur. Omurlar arasındaki disklerin içinde jelatinimsi . kıvamlı bir sıvı dısında ise sert bir kapsül vardır. Tekrarlayan hareketler, asırı zorlanmalar, durus bozuklukları, ve uygun olmayan pozisyonlarda yapılan fiziksel aktiviteler sonucunda jelatin benzeri sıvı madde dısarıya doğru fıtıklasır .Bu durum bel fıtığı olarak tanımlanır.Fıtıklasma sonucu o bölgedeki bağlar zorlanır, etraftaki dokular baskı altında kalır. Hastalık daha da ilerleyince bacağa giden siyatik siniri de sıkısabilir. Bu durumda bel ağrısıyla birlikte siyatik ağrısı da olusur.

Risk Grupları:

Bel fıtıkları daha çok genç ve orta yaslarda görülür. Đleri yaslarda ise genellikle bel kireçlenmesi ile birliktedir. Yatarken bile bel omurlarına 20 kilo yük binmektedir. Otururken ve ayaktayken ise bu yük vücut ağırlığının yaklasık iki katı olur. Uzun süre oturanlar, soförler, sağlık personeli, ağır sanayi isçileri, insaat sektörü çalısanları, sürekli ayakta durmak zorunda olanlar ve yoğun stres altındaki çalısanlar bel fıtığı riski altındadır. Bu arada ülkemizdeki kadınları da ağır isçi kabul etmek durumundayız. Ağır is yapanlarda bel ağrısı görülme sıklığı diğerlerine göre dört misli civarındadır. Sosyal ve ekonomik düzeyi orta ve ortanın altında olanların da çalısma sartları nedeniyle bel fıtığı olma riskleri daha yüksektir. Ayrıca isini sevmeme, taktir edilmeme sürekli bir kas gerilimine yol açarak bel fıtığına zemin hazırlar.Kisilerin bel ağrısı nedeniyle çevrelerinden gördükleri ilgi ve yardım etme gibi davranıslar da bel ağrılarını gündelik hayatta daha güncel hale getirmektedir. Belirtileri nelerdir? Bel fıtığının en önemli belirtisi bel ve bacak ağrısıdır. Genellikle ani bir zorlanma yada ters hareketle baslar. Bazı hastalarda ağrı daha önce birkaç defa tekrarlamıs,tedaviyle yada tedavisiz düzelmis olabilir. Hastanın bel hareketleri kısıtlanır. Ayakta durma ve yürüme zorlasır.Öksürme, hapsırma, uzun süreli oturma, otomobil kullanma, öne doğru eğilme, ağrıyı arttırır. Baslangıçta belde yerlesik olan ağrı daha sonra bacağa yayılabilir. Bu durumda siyatik sinir üzerinde fıtığın baskısı olduğu anlasılır.Genellikle tek taraflıdır. Taraf değistirebilir veya iki taraflı olabilir. Bazen hastalarda bel ağrısı olmadan yalnızca bacak ağrısı bulunabilir. Ağrı hafif, orta veya siddetli olabilir. Siyatik sinir ileri derecede baskı altındaysa bacak kaslarında erime, incelme, ayakta kuvvet azalması olabilir.

Teshis nasıl konur?

Çoğu vakada hastanın görünümü, hastanın ifadesi, basit bir muayene kesin teshis koydurur. Ancak hastalığın seklini belirlemek ve diğer hastalıklardan ayırt etmek için Laboratuvar tetkikleri, düz röntgen, Bilgisayarlı tomografi, MR gerekebilir.

Bel fıtığının tedavisi nasıldır ?

Bel fıtıklarının % 95 'i cerrahi müdahaleye gerek kalmadan istirahat, ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile iyilesebilmektedir.Hastaların büyük çoğunluğunda 4-6 hafta içinde iyilesme sağlanır.

İstirahat:

Hastalığın baslangıç döneminde yatak istirahati gerekir.Đstirahat süresi hastanın bulgularına göre 3-15 gün arasında değisir.Đstirahat, hastanın en rahat ettiği pozisyonda ve iyi bir yatakta olmalıdır. Yatak sert ve düzgün olmalı vücut ağırlığı ile çökmemelidir. Sırtüstü uzanıp bacakların altına yastık koymak ya da yan yatarak dizleri karına doğru çekmek en iyi dinlenme seklidir. Ancak hasta yalnızca tuvalet ihtiyacı için ayağa kalkmalıdır.

İlaç Tedavisi:

Ağrı kesici ,Kas gevsetici ve Antienflamatuar ilaçlar faydalıdır. Bel fıtıklarında Fizik Tedavi ve

Rehabilitasyon:

Yüzeysel ve derin ısı uygulamaları, Düsük frekanslı akımlar ,Traksiyon, Egzersizler seklinde uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaların büyük çoğunluğunda sikayetlerin geçmesine yardımcı olur.Isı uygulaması , kan damarlarında genisleme sağlayarak kan akısını arttırır ve hasarlı dokunun iyilesmesi ve yenilenmesini kolaylastırır. Bölgeye daha fazla oksijen tasınır ve zararlı atıklar daha kolay temizlenir. Ayrıca bağ dokusunda esneme, kaslarda gevseme sağlanır. Düsük frekanslı akımlar,elektrotlar yardımıyla ağrılı bölgeye ve belirli bir sinirin beslediği alana uygulanır. Dokuların beslenmesini düzeltir, ağrıyı geçirir, güçsüz kasları güçlendirir.Traksiyon;özel bir alet yardımıyla omurları birbirinden uzaklastırma yöntemidir.Traksiyon uygulamalarında çekim süresi ve çekim kuvveti her hastaya göre özel olarak belirlenir. Yatar ya da oturur pozisyonda çekim uygulanir, sürekli ya da aralıklı çekim yapılabilir.Kas spazmını azaltmanın yanısıra siyatik sinir kökü üzerindeki basıncı da azaltır.Bütün hastalara belini nasıl kullanacağı ve koruyacağı öğretilerek ve hastalığın asamasına göre egzersizler yaptırılarak ileride olusabilecek nüksler önlenmeye çalısılr.

Cerrahi Tedavi:

Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa ,ayakta giderek artan bir güç kaybı, bacakta incelme, idrar tutamama varsa, dayanılmaz ağrılar mevcutsa veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir

İnsan Kaynakları
Bel Fıtığı
Hipertansiyon Nedir?
Katarakt Tedavisi
Bebeğinizin Rahat Diş Çıkarması İçin Yapmanız Gerekenler
Prostat Ve Hastalıkları
Geleceğe Sağlıklı Adımlar
Menapoz
Kemik Erimesi (Osteoporoz)
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı
Meme Kanseriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler.
Migren
Stresin Meme Kanserine Neden Olmadığı Belirlendi
YENİ YILA SAĞLIKLI BİR KALPLE GİRİN
Ülser Nedir?
Ramazanda Sağlıklı Beslenme

Anket

Hastanemizi tercih etme sebebiniz nedir?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları

E-Katalog Anlaşmalı Kurumlar   BİZE ULAŞIN :  444 44 17 Sanal Tur Tanıtım Filmimiz Neredeyiz
Tüm Hakları Saklıdır Ozel Bigacan Hastanesi iletisim@bigacan.com
 |