GETAT

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Ünitesi

Siz değerli hastalarımıza hizmet vermek için Ocak 2018 den itibaren faaliyet gösteren ünitemizde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yapılan ünitemizde akupunktur, ozon tedavisi, kupa(hacamat) ve sülük uygulaması sertifikalı uzman doktorumuz Funda Kırtay Tütüncüler tarafından uygulanmaktadır.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir. 

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.

Hekimler ve diş hekimleri her bir kurs için belirlenen süre ve düzenlenen eğitim programları ile alacakları eğitimlerle sertifika almaları halinde bu tedavi yöntemlerini uygulayabilirler.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır.

Mevzuatın yayımlanmasının ve bu alanda düzenleme yapılmasının sağlanmasında en önemli itici güç merdiven altı uygulamaları ve insan sağlığını tehdit eden, halk sağlığı problemi olma boyutunu ulaşan hatalı ve kanıta dayalı olmayan uygulamaların yaygın hale gelmesidir.

Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu yasal düzenleme ile bu alan ile ilgili hemen hemen her konuyu düzene sokmuştur. Bu düzenlemeler ile;

1-Uygulamalar sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında sertifikalı eğitim almış ve sınavları başarı ile geçmiş tabipler, alanlarında uygulama yapmak şartı ile diş tabipleri ve uygulamalara yardımcı olmak amacı ile sağlık meslek mensupları tarafından yapılabilecektir. Böylelikle sağlık meslek mensubu olmayan kişilerin uygulama yapması hukuken yasak hale gelmiştir.

2-Uygulamalar sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş uygulama merkezi ve ünitelerde yapılabilecektir. Bu uygulama merkezi ve üniteler sadece Yönetmelikte sayılan sağlık kuruluşları bünyesinde kurulabilecektir. Bu nedenle sağlık kuruluşu olmayan yerlerde uygulama yapılmasının önüne geçilmiştir.

3-Uygulama sadece tabiplerin teşhis ve yönlendirmesi ile yapılabilecektir. Tabip dışı personelin ve diğer sağlık meslek mensubu olmayan şahısların bu uygulamalar ile ilgili yönlendirme yapmasının önüne geçilmiştir.

4-Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp uygulama eğitimleri sadece Bakanlıkça yetkilendirilmiş Üniversiteler ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yapılabilmektedir. Böylelikle merdiven altı eğitim verilmesi de engellenecektir.

5-Bakanlık resen, şikayet üzerine ve yıllık periyodlarla uygulama yapılan yerleri ve kişileri denetleyecektir. Bunun dışında Bakanlığımızca tespit edilen yerler ve kişiler ile Bakanlığımıza şikayet üzerine bildirilen yerler ve kişiler denetlenmekte ve gerekirse adli/idari soruşturma başlatılmaktadır. Bu uygulamaları yetkisiz yapmanın adli para cezası ve hapis cezası karşılığı bulunmaktadır.

Akupunktur

Akupunktur, vücuttaki tanımlı noktalara iğne batırılarak uygulanan bilimsel bir tedavi yöntemidir. İnsan beyninde limbik sistem adlı bölgenin çalışmasını düzenleyerek etki yaratır. Limbik sistem; otonom sinir sistemi üzerinden bir yandan organ fonksiyonlarımızı yönetirken digger yandan stress uyaranlarına karşı vücudumuzu sağlıklı tutmaya çalışır.

Akupunktur kişinin strese karşı dayanıklılığını arttırır, hastalıklara karşı direnç mekanizmalarını güçlendirir. İç organlarımızın fonksiyonlarını ve hormonal sistemin çalışmasını denetler ve düzenler. Sedatif etki oluşturur, hastanın kendini daha sakin ve huzurlu hissetmesini sağlar. Endorfin denen ve insan beyninin belli bölgelerinde salgılanan morfin benzeri ağrı kesicilerin salgılanmasını sağlar. Bu etkisi nedeni ile akut ve kronik ağrılarda etkili bir tedavi yöntemidir. Kas gevşetici etkisi ile özellikle boyun, sırt ve bel kaslarında künt travma, terliyken hava akımına (klima vb.) maruz kalma sonucu veya stresle ortaya çıkan kas gerginliği ve kas tutulmalarının kronikleşmeden rahatlamasını sağlar.

Allerji mekanizmalarını düzenler ve alerjik reaksiyonların (alerjik burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ürtiker vb. Gibi) kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunur.

Açlık duygusunu regüle eder ve biyolojik saati dengelemede yardımcı olur. Bu etkisi obezite(zayıflama) tedavisinde ki yerini öne çıkarır. Abstinans (yoksunluk) sendromunu tedavi ederek hastaların sigara, alkol, ilaç, yeme bağımlılığından kurtulmalarını sağlar.

Ülkemizde akupunktur eğitimi Sağlık Bakanlığı talebi ve denetiminde çeşitli tıp fakültelerinde verilmektedir. 480 saat süren kursların sonunda başarılı olanlar “Akupunktur Uygunluk Belgesi” almaya hak kazanırlar.

Akupunktur, ülkemizde akupunktur uygulama belgesi olmayan hekimler de dahil hiç kimse tarafından uygulanamaz. Bu nedenle başvurduğunuz doktorun akupunktur uygulama belgesi olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz de fayda vardır.

Ozon Tedavisi

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). Ozon, atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunan normal atmosferik oksijene (O2) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir. Oda sıcaklığında renksiz olan ozon gazının karakteristik bir kokusu vardır. Fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında doğal olarak oluşur ve hissedilebilir.

Ozon terapi etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir. 3 oksijen atomundan oluşan bu molekül pek çok rahatsızlıkla baş etmemizi sağlar.En çok fayda gören hasta grupları

-Damar dolaşım bozuklukları (varis, Burger hastalığı)

-Romatizmal hastalıklar

-Bel ve boyun fıtıkları

-Fibromiyalji

-Diyabet ve diabete bağlı komplikasyonlar

-Kapanmayan yaralar ve yanık

-Kolit

-Kanamalı Ülseratif Kolit

-Allerji,astım

-Baş ağrısı ve migren

-Hipertansiyon

-Kanserde destek tedavi olarak kullanılır

-Parkinson, MS

-Baş dönmesi ve kulak çınlaması

-Psöriasis, vitiligo

-Tekrarlayan vajinit ve sistit

Koruyucu hekimlikte ise

-Sağlıklı yaşlanma 

-Enerji artışı

-Ciltte yaşlanmayı geciktirme

-Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacı ile kullanılır.

Ozon tedavisinin pek çok uygulama metodu olmakla birlikte kişiye göre hekim tarafından uygulama metoduna karar verilir.

Majör oto hemoterapi denen uygulama tedavilerin bel kemiğini oluşturur diğer uygulamalar buna ek olarak yapılır.

Ozon tedavisini birkaç uygulama metodu vardır; bunların hangisinin hastaya uygulanacağına hasta ile konuştuktan sonra doktor karar vermektedir, bazen kombine tedaviler yapılabilmektedir. Yani aslında ozon tedavi kişiye özel, doktor tarafından hazırlanan bir protokol ile uygulanmaktadır.

UYGULAMA METODLARI:

Majör otohemoterapi

Minör otohemoterapi

Rektal/Vajinal ozon uygulaması

Kas ve eklem içine uygulama

Torba uygulaması

Ozonlu krem

Ozonlu su

Hacamat

Yazılı kaynaklara göre 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan hacamat cilt yüzeyinde yapılan kesiler sonrası vakum etkisiyle kan alınmasıdır. Bu işlem sonucu vücudun bağışıklık sistemi harekete geçer.Kan yapımı uyarılır. Lenf dolaşımı düzenlenir. Bağ dokusunda biriken toksinler atılır. Ağrılar giderilir. Vücuda canlılık gelir.

Ayın çekim etkisi nedeni ile hicri ayın 5-25. Günleri arasında uygulanır. Sünnet olan hacamat hicri ayın 17,19 ve 21.günlerinde yapılır. Cuma günü yapılması tercih edilmez. Tedavi amaçlı hacamat gün ve saat fark etmeksizin her zaman yapılır. Hastalıklardan korunma amaçlı her sağlıklı bireyin yılda en az 1 kez mümkünse 2 kez hacamat olması önerilir. Özellikle mevsim geçişlerinde yapılması hastalıklara karşı korunmada yüksek fayda sağlar.

Bireye özgü bir tedavi şeklidir. Kullanılacak kupa sayısını ve yerini; kişinin yaşı, kilosu ve şikayetleri belirler.İnsan anatomisine ve hacamat teoriğine hakim bir hekim tarafından uygulandığında tamamen zararsız bir uygulamadır.

Hacamattan yüksek yarar gören hasta grubu şunlardır.

Başağrıları

Yaygın kas ağrıları

Kronik alerjik reaksiyonlar

Bel fıtığı

Şeker hastaları

Romatoid Artrit

Sistemik Lupus Eritematozis

Ankilozan Spondilit

Sistemik Skleroz

Egzama

Psöriasis

Chron Hastalığı

Çölyak Hastalığı

Behçet Hastalığı

Unutkanlık

Hacamat Kimlere uygulanmaz

Derin anemi hastalarına

Hemofili hastalarına

Hamilelere

Kalp pili olanlara

Organ nakli yapılanlara

Kemoterapi alanlara

Ameliyat olanlara (en az 2 ay)

Düşük tansiyonlu hastalara

Genel sağlık durumu iyi olmayan hastalara

Hirudoterapi(sülük tedavisi)

Sülük tedavisi 3500 yıllık geçmişe sahip bir tedavi şeklidir. İbn-i Sina’nın kitaplarında da sülük tedavisi yerini almıştır. Ne var ki, 20. yüzyılda doğadan elini çeken insanlık sülük tedavisini unutmuştur. Amerikalı araştırmacı Roy Sawyer sülüklerin potansiyel tedavi edici etkilerini ortaya koyup dünyanın ilk modern sülük üretim çiftliğini (Biopharm – İngiltere) kurmakla, sülüğün tıbbi kullanımı günümüzde tekrar hatırlanmıştır. Günümüzde sülük tedavisi biyolojik etkileri açısından “benzeri olmayan” bir tedavi yöntemi olarak nitelendirilmektedir. Almanya’da 300′ü aşkın Hirudoterapi Kliniği vardır. Hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunan sülüklerin birkaç türü olup H. medicinalis, Hirudo verbana bunlardandır. Bu sülüklere “tıbbi sülük” adı verilir. Vücut ağırlığının 3-10 katı kadar kan emer vücut ağırlığı arttıkça emdiği kan miktarı da artar ve bir yıla kadar beslenmeksizin yaşamını sürdürebilir.

Hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunan sülüklerin Hirudo Medicinalis ve Hirudo Verbana türlerine ‘’ Tıbbi Sülük ‘’ adı verilir.

Sülüğün tıbbi etkileri 3 ana maddeye ayrılabilir:

Flebotomi (içindeki pıhtıyı yok etmek üzere bir damara müdahale)

Refleks Uyarım

Biyoaktif Salgı İçeriği

Sülükler, kan emerken vücuda kendi ürettikleri salgıyı verirler. Bu salgı şu ana kadar izole edilebildiği kadarıyla 100den fazla biyoaktif madde içermektedir. Bu maddelerin bir kısmı kanın pıhtılaşmasını engellerken bir kısmı oluşmuş pıhtıları eritmekte, birkaçı ağrı kesici özellikler sergilemekte, bir bölümü de kan basıncını dengelemektedir. Ayrıca sülük tedavisinin antidepresan, antibakteriyel, antioksidan etkinliği de yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Sülüğün tıbbi etkilerinin tamamı şu şekilde sıralanabilir:

Antibakteriyel

Analjezik

Antiromatizmal

Antihipertansif (yüksek tansiyon karşıtı)

Antidepresan

Myorelaksan (kas gevşetivi)

Antioksidan

Nörotrofik (sinir hücresi yenileyici)

Sülük tedavisinin etkin bir şekilde kullanıldığı hastalıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Bazı Göz Hastalıkları (Behçet hastalığı, Üveitler, Glokom, Makulopatiler, Sarı nokta hastalığı, Diyabetik retinopatiler,Hipertansif retinopatiler, Retinitis pigmentosa , Optik sinire ait problemler ve Optik atrofiler gibi gözün damar,sinir,makula ve retina hastalıkları)

Varisler ve venöz damar sorunları

Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar

Artroz ve eklem kireçlenmeleri

Migren ve gerilim baş ağrıları

Baş dönmesi,kulak çınlamaları ve meniere sendromu

Her türlü kas ağrıları, fibromyaljiler, huzursuz bacak sendromu

Boyun fıtığı, bel fıtığı,tendinit- tenosivonit- bursit iltihap ve ağrıları

Dejeneratif sinir sistemi hastalıkları ve felçler (MS,ALS,PARKİNSON gibi)

Egzama,ürtiker,kronik deri hastalıkları,sedef hastalığı ve akneler

Kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları

Depresyon ve fobiler

Tüm bağışıklık sistemi hastalıkları ve kronik yorgunluk sendromu

Hangi Durumlarda Sülük Tedavisi Uygulanmaz?

Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kan sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması gelir. Ayrıca gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

Kanama meyili artıran hastalıklar (Hemofili gibi)

Aktif Kanama Odağının Varlığı

Ciddi Anemi (Hb < 10)

Cerrahi Girişim Öncesi

Kan Sulandırıcı İlaç Kullanımı

Gebelik ve emzirme durumlarında sülük tedavisi uygulanmamaktadır.

Vücudun Hangi Bölgelerine Sülük Uygulanabilir?

Vücudun aşağıdaki bölgeler dışındaki her yerine sülük tedavisi uygulanabilir; aşağıdaki bölgelere sülük uygulanması ise çok sakıncalıdır.

Yumuşak Cilt Bölgeleri (Göz kapağı çevresi gibi)

Keratinize Bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi) 

Önemli Damarların Üzeri (Boyun, çene altı, koltuk altı, kasık gibi)

dışında” her bölgeye sülük uygulanabilir.

Bölümlerimiz ve Doktorlarımız
ACİL SERVİS
GETAT
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM
NÖROLOJİ
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
KARDİYOLOJİ
DAHİLİYE
RADYOLOJİ
KULAK-BURUN-BOĞAZ
ORTOPEDİ
FİZİK TEDAVİ
ANESTEZİ
GENEL CERRAHİ
BESLENME VE DİYET

Anket

Hastanemizi tercih etme sebebiniz nedir?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları

E-Katalog Anlaşmalı Kurumlar   BİZE ULAŞIN :  444 44 17 Sanal Tur Tanıtım Filmimiz Neredeyiz
Tüm Hakları Saklıdır Ozel Bigacan Hastanesi iletisim@bigacan.com
 |